Jdi na obsah Jdi na menu
 


Balkánská derby (1) – Turecko, Řecko

10. 11. 2008
ObrazekObrovská rivalita mezi týmy, nenávist mezi znepřátelenými skupinami fanoušků, policejní manévry, pyrotechnické exploze… Vítejte na balkánském derby!
 
Derby přináší vždy mimořádné zážitky, ať už se hraje v Praze nebo v Glasgowě. Pokud se však koná na Balkáně, je vše ještě mnohem víc vyhecované a dramatické. Shodou okolností se dvě nejvýznamnější konala o tomto víkendu. V Aténách se potkal Panathinaikos a Olympiakos a v Istanbulu Fenerbahce s Galatasaray. Tentokrát se oba zápasy obešly bez výraznějších nepokojů, dokonce na hřišti nebyla ukázána ani červená karta. Deset žlutých karet v Istanbulu a dokonce jedenáct v Aténách ale dokazuje, že v rukavičkách se rozhodně nehrálo.
 
 
FENERBAHCE – GALATASARAY

Na jedné straně Fenerbahce se 17 tituly mistra ligy. Proti němu Galatasaray, rovněž 17 titulů. Tato sezóna tedy rozhodne, který z rivalů se bude moci chlubit úspěšnější bilancí. Zatímco Galatasarayi se start do sezóny vydařil a i díky brankám Milana Baroše se pohyboval na čele tabulky, Fenerbahce se nedařilo a pozice trenéra Luise Aragonese se otřásala v základech. Po včerejšku je vše jinak. I u Bosporu zřejmě platí, že v derby favorit nevyhrává. Fenerbahce rozdrtilo Galatasaray 4:1 a nevydařený start v lize i účinkování v Lize mistrů jsou rázem zapomenuty.
Zatímco Fenerbahce bylo historicky podporováno zejména dělníky, další dva slavné istanbulské kluby, Galatasaray a Besiktas, spíše aristokratickými kruhy. Dalším důležitým zdrojem rivality je poloha obou klubů: zatímco Galatasaray hraje své zápasy v evropské části Istanbulu, Fenerbahce v asijské.
Klub Galatasaray byl založen v roce 1905 studenty francouzské střední školy. Mezi navrhovanými jmény pro klub se objevilo i Gloria (Vítězství) a Audace (odvaha), ale nakonec zvítězilo Galatasaray, tedy „palác v Galatě“, což je istanbulská čtvrť. Prvním prezidentem byl Ali Sami Yen, po kterém je dnes pojmenován stadión, kde Galatasaray hraje své zápasy. Protože v době založení nebyl v Istanbulu žádný turecký klub, Galatasaray svádělo souboje s istanbulskými kluby místních Řeků a Angličanů.
O dva roky později však byl založen Fenerbahce a rázem byla na světě obrovská rivalita. Fenerbahce je nazván podle slavného istanbulského majáku (fener – maják, bahce - zahrada). Rozvoj obou klubů byl zpočátku bržděn nařízením sultána Abdula Hamida, který zakazoval mládeži sdružovat se do sportovních klubů.
První velké nepokoje jsou zaznamenány už v roce 1934, jeden z největších konfliktů způsobil skotský trenér Galatasaray Graeme Souness, když po vítězném finálovém utkání Tureckého poháru v roce 1996, umístil do středového kruhu stadiónu Fenerbahce vlajku Galatasaray.
Celoturecká národní liga vznikla teprve v roce 1959 a oba kluby ji vyhrály sedmnáctkrát. Fenerbahce je úspěšnější ve vzájemných zápasech (vyhrálo jich 135, Galatasaray jen 114), Galatasaray se zase chlubí jediným triumfem tureckého klubu v evropských pohárech – v roce 2000 po penaltovém vítězství nad Arsenalem vyhrálo Pohár UEFA.
 
 
FENERBAHCE S.K.
 
GALATASARAY S.K.
 
 
1905
založen
1907
Sukru Saracoglu (50 509 diváků), postaven 1907, rekonstruován 2006
stadión
Ali Sami Yen (25 785 diváků), postaven 1964
liga 17x, pohár 4x
úspěchy
liga 17x, pohár 14x, Pohár UEFA 1x
Luis Aragones
trenér
Michael Skibbe
Volkan, R. Carlos, Guiza, Kazim
hráči
De Sanctis, Lincoln, Kewell, Baroš
 
 
 
PANATHINAIKOS – OLYMPIAKOS
 
Zatímco pozice Galatasaray a Fenerbahce v Turecku jsou vyrovnané, v Řecku je dlouhodobě úspěšnější Olympiakos. Vyhrál ligu 36krát, zatímco Panathinaikos pouze 19krát. Rozdíl je markantní zejména v posledním období: za posledních 12 let vyhrál Olympiakos jedenáctkrát. Ani nedělní derby na současné situaci nic nezměnilo: po bezbrankové remíze si Olympiakos odvezl cenný bod a vede tabulku s pětibodovým náskokem na Panathinaikos.
Přitom Panathinaikos byl založen jako první, a to v roce 1908. Klub založil Giorgos Kalafatis, když původně atletický klub Panellinios odmítl zřídit fotbalovou sekci. Prvním prezidentem se stal Kalafatisův starší bratr Alexander. Název klubu lze přeložit jako „Pan-Athénský atletický klub“.
Olympiakos, celým jménem Olympiakos Syndesmos Filathlon Pireos (Olympijský klub fanoušků z Pirea), byl založen až v roce 1925 sloučením dvou starších klubů z Pirea a bylo rozhodnuto, že do znaku bude dán portrét starověkého olympijského vítěze.
Vzájemné zápasy obou klubů jsou nazývány jako „derby věčných nepřátel“ nebo „matka všech bitev“. Zápolení se neomezuje pouze na fotbal, známá jsou i basketbalová derby. Poslední tragický incident se udál dokonce při vzájemném zápase ženských volejbalových týmů v roce 2006. Po smrti jednoho fanouška byly zakázány návštěvy hostujících příznivců na sportovních utkáních.
Stejně jako v Istanbulu jsou důvody rivality ekonomické. Zatímco Panathinaikos reprezentuje aténskou střední třídu, Olympiakos byl vždy podporován převážně dělníky z přístavu v Pireu. V dřívějších dobách byly Atény a Pireus dvěmi oddělenými městy. Atény jako hlavní město starověkého i novodobého Řecka těžilo z postavení Pirea jako svého přístavu. Po řecko-turecké válce v letech 1919-22 došlo k výměně obyvatelstva mezi Řeckem a Tureckem, Atény i Pireus se rozrostly a dnes tvoří v podstatě jedno město. Panathinaikos je často vnímaný jako synonymum Atén a vzhledem k politické a sociální nerovnosti v Řecku nepatří mimo hlavní město k oblíbeným.
 
PANATHINAIKOS A.O.
 
OLYMPIACOS F.C.
 
 
 
1908
založen
1925
Apostolos Nikolaidis (16 620 div.), postaven 1922, rekonsturován 2001
stadión
Karaiskakis (33 334 diváků), postaven 1895, rekonstruován 2004
liga 19x, pohár 16x
úspěchy
liga 36x, pohár 23x
Henk ten Cate
trenér
Ernesto Valverde
Gilberto Silva, Karagounis, Ninis
hráči
Nikopolidis, Dudu, Kovačevič
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář