Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bayern: léčba Klinsmannem zatím nezabírá

2. 10. 2008
Měl to být spasitel klubu a po dvou zpackaných sezónách vrátit Bayern na vrchol. Zavedl v klubu neobvyklé metody. Výsledkem je nejhorší vstup do sezóny za posledních třicet let.
 
Po šesti kolech se Bayern krčí kdesi v polovině tabulky. Má za sebou domácí debakl s Werderem Brémy 2:5 i porážku na hřišti Hannoveru. „Přišli mi takoví zatažení, jako kdyby je fotbal vůbec nebavil, ani moc neběhali,“ prohlásil po utkání záložník domácího klubu Jiří Štajner, který má s podobnými stavy bohaté zkušenosti. „Pohled na tabulku mě rozčiluje,“ přiznal i manažer klubu Uli Hoeness, který Klinsmanna přivedl.
 
Bayernu hrubě nevyšla předminulá sezóna, ve které skončil až na čtvrtém místě a po dlouhé době se vůbec nedostal do Ligy mistrů. Náplastí mělo být vítězství v Poháru UEFA, ale s tím se musel rozloučit už v semifinále po krutém debaklu 0:4 na hřišti Zenitu Petrohrad. Ani vítězství v lize nezajistilo Ottmaru Hitzfeldovi pokračování na lavičce a trenérem byl již v předstihu jmenován oblíbený Jürgen Klinsmann.
 
Klinsmann v Bayernu zavedl překvapivé metody. Zatímco jiné kluby investovaly milióny eur do nákupu nových posil, do Bayernu přišel pouze Tim Borowski zadarmo z Brém, nadějný Brazilec Breno a náhradní brankář Hans-Jörg Butt z Benfiky. Zato klub podle Klinsmannových požadavků během rekordních šesti týdnů postavil novou budovu o rozloze 2000 metrů čtverečních, ve které fotbalisté najdou vše od místnosti pro videorozbory, knihovny, kavárny až po učebny pro výuku jazyků.
 
V kabinách má každá skříňka digitální obrazovku, na které se objevuje individuální denní rozpis úkolů pro každého hráče. Celé centrum je postaveno v asijském stylu a dokonce v něm najdeme i čtyři sochy Buddhy. Hráči spolu tráví osm hodin denně, což je sice v pracovním procesu celkem běžné, ale fotbalisté na to nejsou zvyklí. Musejí si zvykat i na neustálé změny v sestavě, na což doplatil i kapitán mužstva Mark van Bommel. „S Bayernem by měl úspěchy každý. Nemyslím si, že klub bude hrát lépe nebo hůře díky Buddhovi,“ přisadil si Lothar Matthäus, který se stále snaží dokázat, že může být trenérem, tentokrát v izraelském klubu Maccabi Netanya.
 
Jako by se historie opakovala. Klinsmann byl hodně kritizován i při svém působení u německé reprezentace. Výsledkem ale byly bronzové medaile a parádní fotbal, který Němci předváděli na domácím mistrovství světa v roce 2006. Je jen na vedení Bayernu, zda Klinsmanna předčasně odvolá nebo vsadí na dlouhodobou koncepci, která určitě přinese své ovoce.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář